poniedziałek, 9 lipca 2012

sezon na ogórki - gazpacho:)

Znów mała przerwa... zawirowania, ale powolutku wychodzę na prostą:) W moim ogródku też trochę zarosło - tak to jest jak człowiek robi tysiące rzeczy na raz i nie wie w którą kolejną ręce włożyć...:) Ale ostatnio z gąszcza chwastów wyłowiłam kilka małych ogórków. Powstało letnie gazpacho - w sam raz na upalne dni. Jestem teraz w Warszawie i nie mam przy sobie mojego taty fotografa, a sama tykam się aparatu jak jeża, więc gazpacho, podobnie jak następne przepisy (które mam nadzieję wreszcie zaczną się pojawiać jak trochę zwolnię) nie zostaną uwiecznione na fotografii. Ale zachęcam do dzielenia się własnymi propozycjami - pokażcie co Wam wyszło:)
Składniki na 2 porcje:
1 por posiekany; ząbek czosnku; 3 małe ogórki; ½ fil świeżej natki pietruszki; sok z cytryny; fil wywaru z warzyw; ¼ fil oliwy; ½ łyż soli; 1/8 łyż pieprzu cayenne (dla kaphy więcej); 1/8 łyż pieprzu czarnego
Sparzyć pora i podgotować do w małej ilości wody ze zmiażdżonym czosnkiem. Ogórki obrać i pokroić w duże części, posiekać pietruszkę. Wszystkie składniki zblendować na gładko około 20-30 sekund.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz