sobota, 13 października 2012

Ciąża a typ psychosomatyczny  Kobiety o typie konstytucyjnym wata w czasie ciąży mają tendencję do bólu pachwin i dolnych pleców, bolesnych i ostrych skurczów, niepewności i lęków, utraty wagi (szczególnie w pierwszym trymestrze), permanentnego zmęczenia, bezsenności, niestrawności, bladości skóry i słabego krążenia, nadmiernej ilości gazów i wzdęć oraz żylaków. Aby ulżyć tym symptomom kobieta powinna zadbać o spokój, zrelaksowanie oraz uprawianie ulubionej aktywności w ciągu dnia. W kuchni powinny dominować ciepłe, odżywcze posiłki serwowane regularnie. Podczas masażu można zastosować olejki: z palisandra, rumiankowy, lawendowy, cytrynowy, szałwiowy i ylang ylang. Aby wyciszyć się i złagodzić powyższe dolegliwości ajurweda poleca kobietom o przewadze wata shatavari spożywane z ciepłym mlekiem i ghee.
Kobiety z przewagą pitty mają skłonność do częstszych infekcji pęcherza, gorączki, utraty włosów, hemoroidów, irytacji, wybuchów złości i gniewu. Osoby o tym typie lubią mieć wszystko pod kontrolą – bycie w tym stanie może być dla nich ciężkim przeżyciem, bo zupełnie dezorganizuje dotychczasowe życie. Irytacja powstająca wskutek nagłych wydarzeń związanych z ciążą a odbiegających od „planu” wzmaga pittę. Osoby o dominacji pitta powinny poluzować swój dokładnie przemyślany, ułożony i napięty harmonogram życia i uświadomić sobie, że podczas ciąży najważniejsze jest dobro dziecka, a nie ich własne dążenia i sukcesy. Ajurweda rekomenduje kobietom pitta brahmi lub punarnava by opanować swoje dążenie do celu i uczucie pustki bez pracy. Pomocna będzie dieta zawierająca alkalizujące składniki. Spokój i harmonię pomogą utrzymać spacery i odpoczynek na łonie natury – natura uspokaja, balansuje pittę i pomaga kobietom odnaleźć ich kobiecą stronę. Olejki z lawendy, róży, rumianku, drzewa sandałowego, szałwi, bodziszka i jaśminu pomogą rozładować napięcie.
Kobiety o dominacja kapha, będąc w ciąży, zdecydowanie przybierają na wadze, mają zmienny apetyt, choć pożądają w większości pożywienia o słodkim smaku (węglowodany). Mogą także doświadczać opuchlizny, zatrzymania wody w organizmie, zmęczenia i letargu. Niezmiernie istotna dla kobiet o typie kapha jest aktywność fizyczna oraz dieta zawierająca białko pochodzenia roślinnego by zredukować chęć podjadania i spadki cukru. Seler, sok jabłkowy, zmniejszenie ilości spożywanej soli i dostateczne nawodnienie pomogą pozbyć się nadmiaru wody i puchlin. Olejki z bergamoty, szałwi, bodziszka, pomarańczy, jaśminu i róży mogą być również pomocne.
Wszystkie kobiety mogą doświadczać wzmożonej irytacji, porannych mdłości oraz bólu piersi.
Kobietę w ciąży obejmuje lista ajurwedyjskich „zakazów” zawierająca: nadmierne uleganie popędowi seksualnemu, podnoszenie ciężkich rzeczy, siedzenie lub leżenie w jednym miejscu przez dłuższy czas, przejadanie się, picie alkoholu, jedzenie mięsa i ostrych przypraw. Nie wolno jej też wdawać się w sytuacje napięcia, stresu, złości i strachu, bo emocje te mogą zostać przeniesione na dziecko. Masaże, których efektem jest uwolnienie toksyn z tkanek ciała i skierowanie ich do krwioobiegu z przyczyn oczywistych (transmisja toksyn poprzez krew do płodu) są również zakazane – takimi masażami są np. te pobudzające receptory, jak np. masaż stóp czy dłoni czy rozluźniające i oczyszczające masaże oparte o techniki jogi. Łagodny dotyk brzucha i odcinka lędźwiowego kręgosłupa przez partnera jest znakomitym sposobem na umocnienie więzi miłości między partnerami i dzieckiem. Im bardziej zrelaksowana kobieta tym zdrowsze będzie dziecko. Starożytna nauka mówi, że odkąd serce płodu łączy się z sercem matki, należy spełniać jej życzenia, ponieważ czerpanie z nich satysfakcji przenosi się na płód i buduje w nim pozytywne uczucia. Często kobieta ciężarna pragnie rzeczy, których na co dzień nie robi i choć może wydawać się to irracjonalne, należy spełniać jej zachcianki.
Najlepszą pozycją do spania jest wg ajurwedy pozycja na lewym boku, która zapewnia dobrą cyrkulację limfy, odciąża wątrobę i wzmaga trawienie.
9 miesięcy ciąży jest dla kobiety najlepszym czasem na budowanie pozytywnej i długotrwałej więzi ze swoim jeszcze nie narodzonym dzieckiem. Poprzez różnego rodzaju zmiany fizyczne i emocjonalne podczas tego okresu, kobieta przechodzi również swoiste odrodzenie.                             2 komentarze:

  1. Czasami mam wrażenie, że wata zawsze ma najgorzej;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście różowo nie jest:) Ale za to w czym innym ma lepiej - na przykład nie tyje tak bardzo jak kobitki kapha:)

    OdpowiedzUsuń