niedziela, 4 stycznia 2015

alergie i astma u dzieci

W większości przypadków, za powstanie kataru siennego, alergii wziewnych i astmy o podłożu alergicznym uważa się w ajurwedzie złe trawienie, wynikające ze spożywania nadmiernej ilości ciężkiego, niestrawnego, śluzo twórczego jedzenia lub niewłaściwych połączeń żywieniowych. Korzeni astmy ajurweda upatruje w nieżycie żołądka (kwaśne ph) i wynikających z tego nieprawidłowościach w produkcji śluzu, który rozprzestrzenia się po całym ciele, a ostatecznie kumuluje się w płucach oblepiając ich pęcherzyki. Wdychane zanieczyszczenia, pyłek kwiatowy i kurz w połączeniu ze śluzem skutecznie utrudniają złapanie oddechu, szczelnie powlekając całą powierzchnię oddechową. U dzieci „uczuleniowych”, alergie mogą doprowadzić do astmy – system jest prosty. Wszystko rozpoczyna się od podaży w dużej ilości produktów zawierających antygeny, których organizm dziecka nie jest w stanie zidentyfikować jako poprawne i właściwie strawić posiłku. System odpornościowy dziecka reaguje obroną, starając się wyrzucić toksynę (antygen jest właśnie tak traktowany) a układ pokarmowy w tym celu produkuje zwiększoną ilość śluzu. Śluz ten krąży po całym organizmie i osiada w płucach, o czym mowa powyżej. Innym powodem alergii jest słaby system immunologiczny matki spowodowany jej niedożywieniem lub silnym zatoksycznieniem (np. z powodu zażywania narkotyków lub silnych leków). Definitywnie przed zajściem w ciążę kobieta po takich przejściach powinna przejść kurację oczyszczającą i zażywać przez kolka miesięcy zioła oczyszczające wątrobę: kurkumę, shatavari, szafran i daruharidrę (Berberis Aristata).

Są różne typy astmy, ale ich cechą charakterystyczną są duszności, ucisk w klatce piersiowej i świszczący, płytki oddech. Astma o podłożu alergicznym uaktywnia się szczególnie wczesną wiosną, kiedy przeważa bioenergia kapha, a stężenie pylących roślin jest największe. Dlatego też warto stosować środki prewencyjne już od pierwszych wiosennych dni, podążając za wskazówkami udzielonymi przez znawców ajurwedy.
•          Haritaki, bibhitaki i  amla to w ajurwedzie najsilniejsze środki w zapobieganiu i leczeniu tej dolegliwości, ponieważ działają bezpośrednio na przyczynę – usprawniają pracę żołądka i jelit, pomagają pozbyć się nadmiaru śluzu a przede wszystkim wykazują silne działanie antyalergiczne. Połączenie tych trzech roślin możemy znaleźć w słynnej formule triphala, z tym, że triphala nie jest zalecana małym dzieciom.
•          Zapobiegawczo należy jeść tylko lekkie, świeżo przygotowane, łatwostrawne pożywienie, a unikać pokarmów  produkujących nadmierną ilość śluzu, takich jak zsiadłe mleko, banany, lody; również słodyczy, rafinowanego cukru, orzeszków ziemnych, tłustych i smażonych potraw, ziemniaków i pomidorów. Przyprawy, takie jak czosnek, imbir, cebula, kolendra, czarny pieprz i gorczyca redukują śluz dlatego powinny być dodawane do gotowania w większej ilości.
•          receptura: Herbatka z lukrecji ma zbawienne działanie, bowiem zapobiega i uspokaja ataki astmy. Raz ugotowana (łyżka korzenia lukrecji gotowana w wodzie przez 5 minut), nie traci swoich właściwości przez 72 godziny – można zatem trzymać ją w razie potrzeby w termosie lub używać codziennie jako środek prewencyjny. Herbatka podnosi jednak poziom sodu w organizmie, więc nie może być zbyt często spożywana przez dzieci.
•          receptura: Mikstura zrobiona z ¼ kubka soku z cebuli, łyżeczki miodu i 1/8 łyżeczki czarnego pieprzu jest doskonałym długoterminowym środkiem zapobiegającym atakom, a dzieci chętnie ją piją.
•          Nacieranie klatki piersiowej dojrzałym olejem sezamowym rozrzedza i pozwala odkrztusić śluzową wydzielinę. Można też zastosować „sklepywanie” – dziecko z opuszczonych tułowiem w dół należy delikatnie poklepywać po plecach ruchem ku dołowi, tak, by spowodować „odlepianie” wydzieliny z pęcherzyków i jej odpływ w stronę gardła.
•          Dziecko powinno jeść odpowiednie do zneutralizowania działania energii kapha rośliny, takie jak rzeżucha, pokrzywa, szczypior, rzodkiew.
•          Gorąca woda ze szczyptą dobrej mielonej kurkumy i miodem hamuje produkcję śluzu przy katarze siennym, redukuje bioenergię kapha i przeciwdziała uczuleniom. Dzieciom można ją podawać nawet kilka razy dziennie.
•          Techniki oddechowe są prostym sposobem na złagodzenie ataków astmy, ponieważ zwiększają objętość płuc, pozwalają zredukować uczucie ścisku w klatce piersiowej i zadyszkę. Maluch już od najmłodszych lat powinien uczyć się długich i głębokich oddechów.
Alergie i aromaterapia:
Oleje i olejki roślinne mogą pomóc w alergii na wiele sposobów: poprzez inhalacje i dyfuzje z ich użyciem można stymulować oczyszczenie nosa i zatok z zalegającej w nich wydzieliny; poprzez regularne masaże i kąpiele z użyciem olejków można łagodnie regenerować skórę atopową i przesuszoną, można wreszcie spożywać zioła i przypraw wzmacniające układ immunologiczny od środka.
Wata: rumiankowy, lawendowy, z arcydzięgla, szławiowy
Pitta: lawendowy, z trawy cytrynowej, różany, rumiankowy

Kapha: eukaliptusowy, patchouli, hyzop

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz