poniedziałek, 6 lipca 2015

lody lody dla...ogrzania, czyli jak się wychłodzić w upały:)

W takie dni jak ostatnio, uporczywie powtarzając chwytliwe hasło „lody, lody dla ochłody” sięgamy po wychłodzoną wodę, chłodniki, koktajle i lody.... co jest dużym błędem i powoduje odwrotny skutek do zamierzonego:) Na krótką chwilę rzeczywiście spożycie zimnego napoju przyniesie orzeźwienie, ale zaraz potem rozpoczyna się proces ogrzewania substancji, aby wyrównać jej temperaturę z temperaturą ciała, a w związku z tym organizm wytwarza ciepło. Pory w skórze zostają zamknięte, by ciepło krążące w ciele skierować na ogrzanie wprowadzonej do przewodu pokarmowego zimnej substancji, w efekcie już po kilku minutach jest nam jeszcze cieplej niż przed jej spożyciem.
Odwiedzając Indie czy gorące kraje arabskie często dziwimy się, dlaczego przy takich wysokich temperaturach ich mieszkańcy piją gorącą herbatę z przyprawami i jedzą gorące, ostre posiłki. Otóż w ten właśnie prosty sposób pozbywają się nadmiaru ciepła z organizmu. Spożywając gorące substancje redukują wytwarzanie energii cieplnej przez własny system trawienny, większość z niej dodatkowo zużywając na ochłodzenie substancji, tak, by wyrównać ją z temperaturą ciała. W dodatku gorące potrawy zwiększają potliwość i otwierają pory skóry, tak, by ciepło mogło wydostać się z ciała na zewnątrz. Czosnek, imbir i ostra papryka dodawane do potraw doskonale poprawiają krążenie krwi i poprzez otwieranie porów uwalniają nadmiar zgromadzonego w ciele ciepła.
Indusi piją też wodę kokosową lub sok aloesowy, które mają silnie wychładzające właściwości. To właśnie gorące napoje lub chłodną wodę z kokosa, wodę z sokiem z cytryny czy limonki albo sok aloesowy powinniśmy pić jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu. Odwrotny skutek przyniesie picie kawy, alkoholu, czarnej mocnej herbaty, napojów izotonicznych zawierających substancje słodzące lub słodzonych gazowanych napojów. 
Herbatka z mięty, melisy, pokrzywy, mniszka lekarskiego, majeranku lub kolendry, ziół znanych ze swoich wychładzających właściwości, również przyniesie orzeźwienie. Olejkami eterycznymi z tych ziół można skropić dłonie lub stopy. 
Chłodny prysznic, szczególnie w rejonie stóp, gdzie znajdują się receptory narządów wewnętrznych też jest dobrym pomysłem. Można też chodzić na boso po chłodnej podłodze, na której rozsypane są liście wychładzającej mięty. 
W upalne dni należy wkładać białe, lekkie, przewiewne, lniane lub bawełniane ubrania. Biały kolor odbija światło i nie są na nim widoczne ślady potu. Chcąc zachować zdrową skórę, bez pryszczy i wyprysków w czasie lata, nie należy stosować antyperspirantów – zablokowane ujścia gruczołów potowych powodują, że ciepło i wszelkiego rodzaju wydalane wraz z potem toksyny pozostają, krążąc w organizmie. Często organizm pozbywa się ich w postaci wągrów, pryszczy czy różnych ropnych wyprysków szczególnie na policzkach (środkowa część twarzy przypisana jest energii pitta związanej z ciepłem, krwią i skórą). Zamiast antyperspirantu warto skropić skórę kilkoma orzeźwiającymi kroplami olejku miętowego lub eukaliptusowego (tego ostatniego nie należy stosować w czasie ciąży i u małych dzieci).   

1 komentarz:

  1. Świetna porada! Łatwo zauważyć, że im się więcej pije zimnych napoi tym bardziej się chce i bardziej jest nam gorąco. Dobra też jest kawa zbożowa. Zimą rozgrzewa a latem ochładza.

    OdpowiedzUsuń