piątek, 23 października 2015

dobowy zegar funkcjonowania organizmu


Zegar biologiczny zaczyna tykać wraz z pierwszym wdechem nowonarodzonego dziecka. Od tego czasu, co 2 godziny wyznacza maksimum pracy konkretnych narządów organizując ich funkcjonowanie. W czasie swojego maksimum, narząd pracuje najbardziej efektywnie a dokładnie 12 godzin później jego poziom energii jest najniższy w ciągu doby i narząd odpoczywa. W tym czasie postaraj się oszczędzać dany narząd tak, żeby po odpoczynku mógł doskonale spełniać swoją funkcję.
Cykl biologicznego rytmu dnia rozpoczyna się aktywnością płuc między 3 a 5 rano, kiedy organizm wybudza się ze snu a oddech staje się bardziej pobudzony.
Następne dwie godziny, między 5 a 7 rano to czas aktywności jelita grubego – w tym czasie należy oczyścić organizm z niepotrzebnych resztek poprzez wypróżnienie.
Czas między 7 a 9 rano to odpowiedni czas na śniadanie – to maksimum pracy żołądka (minimum między 19 a 21).
Kolejną aktywność, między 9 a 11 przechodzi trzustka – ilość wydzielanej insuliny i enzymów trawiennych jest wtedy największa. Z kolei podjadanie posiłków węglowodanowych wieczorem sprawia, że trzustka jest nadmiernie obciążona (jej czas odpoczynku to godziny między 21 a 23)
Serce najefektywniej pracuje między 11 a 13 – to czas największego wysiłku umysłowego i fizycznego. Latem uważaj, żeby w tym czasie się nie przegrzać, w chłodne pory roku to najlepszy czas na aktywność fizyczną, gdyż w tym czasie mięśnie, dzięki maksimum pracy serca, są najbardziej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze.
13-15 to okres maksimum energetycznego jelita cienkiego, czyli czas najlepszego trawienia i wchłaniania przez kosmki jelitowe strawionego pokarmu. Im bliżej wieczora tym jelita stają się coraz bardziej ospałe.
15 do 17 to czas efektywnej pracy pęcherza moczowego, a kolejne dwie godziny (17 do 19) to maksimum pracy nerek.
Czy też odczuwasz wieczorne dreszcze między 19 a 21? W tych godzinach koncentracja pada na układ krążenia i osierdzie (osierdzie nie jest narządem stricte, ale zostało uznane w ajurwedzie za takowy. Jest to worek, który otacza serce; skorelowany jest z przeponą, naczyniami krwionośnymi  w obrębie serca i klatki piersiowej. Według ajurwedy, osierdzie organizuje przepływ kaphy w organizmie)
 Po 21 do 23 swoje maksimum ma tzw. Potrójny  Ogrzewacz czyli tridosza, która podobnie jak osierdzie, nie jest narządem w zachodnim rozumieniu. Według ajurwedy, tridosza, czyli obszar działania trzech bioenergii w korpusie, jest jednym z sześciu pustych narządów. Pusty, bowiem korpus może być uważany za dużą wypełnioną rurę, przez którą przepływają bioenergie.
Między 21 a 23 rozciąga się czas maksimum pracy woreczka żółciowego a zaraz potem za odtruwanie organizmu zabiera się wątroba, która maksimum pracy ma między 1 a 3 w nocy, intensywnie pracując nad utylizacją szkodliwych odpadów oraz innymi ważnymi do wypełnienia funkcjami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz