sobota, 19 marca 2016

Mozaika naturoterapii


Naturoterapia, której jedną z gałęzi jest ajurweda, określa w zasadzie cały zbiór praktyk, terapii i metod pomagających przywrócić zdrowie w naturalny sposób. Traktując człowieka w holistyczny, całościowy sposób, dąży do przywrócenia naturalnej harmonii i porządku w organizmie. Jak wiele szkół tak wiele metod, dążących do jednego celu: wspomóc klienta w dojściu do pełnego zdrowia. Korzystając z usług naturoterapeuty możesz napotkać rozmaitą mozaikę wykorzystywanych przez niego metod zarówno jeśli chodzi o diagnozę, analizę twojego stanu zdrowia i kondycji jak i samo wsparcie w leczeniu. Ja na przykład korzystam z irydologii, refleksoterapii, masażu, koloroterapii, aromaterapii, ziołolecznictwa... a to wszystko za sprawą ajurwedy:)
Wszystkie rodzaje oddziaływań w ramach naturoterapii można podzielić na 3 kategorie:
1.       Zewnętrzne energio-informacyjne oddziaływania fizyczne i mentalne, czyli np. bioenergioterapia, fizjoterapia, terapie manualne, masaże itd.
2.       Oddziaływania autoregulacyjne (np. autohipnoza, autorelaks, samouzdrawianie metodą Silvy, wizualizacje, autosugestia)
3.       Oddziaływania pozostałe – bardzo szeroka grupa terapii i zabiegów np. arteterapia, psychoterapia, mapy ciała, psychosomatyka itd.
Poniżej postaram się po krótce scharakteryzować kilkanaście (spośród opisanych i znanych prawie 50 ciu) najczęściej używanych przez naturoterapeutów technik:
·         Akupresura, czyli refleksoterapia, to pochodna akupunktury. Wywodzi się oczywiście z medycyny chińskiej, a polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała – receptorów. Receptory to silnie unerwione miejsca, które pozostają w ścisłym związku z określonymi narządami – pobudzając receptor pracujemy de facto nad poprawą ukrwienia danego organu.
·         Terapia manualna – oparta na dogłębnej analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających. W sposób możliwie delikatny a jednak bardzo efektywny, terapeuta potrafi zrównoważyć układ ruchu i poprawić funkcjonowanie organizmu. Zabieg polega na bezpośrednim usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn oraz odtwarzaniu prawidłowych napięć w czaszce i na obwodzie ciała. Terapia manualna to szeroki ogrom wiedzy i stosowanych technik – może być traktowana jako sztuka, nauka, filozofia i terapia w jednym.
·         Termopunktura – zabieg polegający na podrażnianiu punktów receptorowych za pomocą gorąca (np. poprzez używanie nagrzanych igieł0
·         Bańki – starodawny sposób na pobudzenie do pracy układu immunologicznego. Zabieg poleca na wysysaniu z małych naczyń krwionośnych pewnej ilości białych i czerwonych krwinek, które w momencie wydostania się poza naczynia krwionośne stają się dla organizmu ciałem obcym dla zwalczenia którego następuje lokalna lub ogólnoustrojowa mobilizacja sił obronnych organizmu. Wysysanie to następuje w skutek powstałego w bańce podciśnienia.
·         Irydologia – metoda diagnozowania/analizowania stanu funkcjonowania organizmu według obrazu tęczówki
·         Sugestoterapia – terapia poprzez zastosowanie sugestii
·         Hipnoterapia – metoda wykorzystująca hipnozę do pozbywania się naleciałości i zaburzeń w ciele człowieka. Podczas zabiegu terapeuta wprowadza nowe myśli i sugestie w miejsce istniejących myśli i stanów umysłu. Bardzo wiele zależy od terapeuty, jest to technika dosyć ryzykowna z uwagi na możliwość uniezależnienia się od hipnoterapeuty lub poddania się całkowicie jego woli.
·         Masaż segmentarny - masaż leczniczo - diagnostyczny, opierający się na teorii wzajemnego oddziaływania skóry, tkanki łącznej i mięśniowej z narządami wewnętrznymi. Znajduje zastosowanie głównie w leczeniu chorób wewnętrznych.
·         Bioenergoterapia – to oddziaływanie na pacjenta energią terapeuty. Odbywa się to przy pomocy specjalnie opracowanych technik np. głasków, biomasaży, pracy z aurą, obwodzeniem ciała dłońmi, dotykiem itd.
·         Arteterapia – bardzo szeroka gałąź obejmująca zarówno sztuki plastyczne (np. malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, ceramikę) jak i teatr, taniec, sztuki wizualne, literaturę, film czy fotografię jako narzędzia terapeutyczne.
·         Biblioterapia – terapia poprzez odpowiednio dobraną literaturę; w ramach biblioterapii wykorzystuje się bajkę terapeutyczną, opowiadania terapeutyczne, które można również tworzyć samemu a także poezję – zarówno pisanie wierszy jak i ich odtwarzanie np. poprzez śpiew.
·         Muzykoterapia – cały szereg oddziaływań terapeutycznych, wśród których terapeuta proponuje: grę na instrumentach, dialogi instrumentalne, śpiew, ruch do muzyki, improwizacje, dyrygowanie, komponowanie piosenek, tworzenie tekstów do piosenek, rysowanie do piosenek, produkcje dźwiękowe, słuchanie muzyki w sposób dowolny lub narzucony z góry, metodę aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss i wiele innych.
·         Wodolecznictwo – obok pakietu terapii klimatycznych jest jedną z najczęściej używanych form naturoterapii. Najczęściej stosowane są kuracje pitne – krenoterapia, kompresy/okłady, termofory, płukanki, lewatywy, kąpiele, nasiadówki, nacierania gorące lub zimne.
·         Koloroterapia i światłoterapia – terapie polegające na użyciu odpowiednich barw i światła słonecznego w celu pobudzenia lub zmniejszenia aktywności psychoruchowej człowieka
·         Aromaterapia – ogromna gałąź oparta o wykorzystywanie pozytywnych właściwości olejków eterycznych zawartych w różnych częściach roślin. Olejki te stanowią podstawowy składnik leków, perfum, kosmetyków, kompozycji do inhalacji i innych.
·         Urynoterapia – terapia wykorzystująca mocz w leczeniu różnych schorzeń organizmu. Jest to metoda szeroko znana na całym świecie w społecznościach tradycyjnych, stosowana również w jodze. Polega na wykorzystaniu właściwości leczniczych ludzkiego moczu, który można pić lub stosować zewnętrznie.
·         Informoterapia – dział medycyny badający wpływ szeroko pojętej informacji (informację zawierają np. częstotliwości różnych preparatów terapeutycznych; jej przewodnikami są nerwy, naczynia, błony, płyn międzykomórkowy; jej nośnikami są substancje lub energia np. dźwięk, światło, hormony; odbiornikami są narządy zmysłów lub punkty akupunkturowe) na fizjologiczne, biochemiczne, biofizyczne i patologiczne procesy w organizmie ludzkim. Z informoterapii wyłoniła się informodiagnostyka np. elektropunktura metodą Volla; akupunktura i homeopatia.
·         Fitoterapia – ziołolecznictwo. Swoje dobroczynne właściwości zioła zawdzięczają zawartym w nich substancjom leczniczym – ziołolecznictwo jest chyba najstarszą formą leczenia i pobudzania do czynności autoregulacyjnych organizmu. Odpowiednio dobrane zioła mogą wywołać bardzo skuteczny efekt terapeutyczny, ale muszą być zażywane pod okiem specjalisty, gdyż podobnie jak w innych terapiach, należy się obchodzić ostrożnie  z czymś co na pozór wydaje się bardzo proste a w rzeczywistości jest złożone i skomplikowane.
·         Homeopatia – to bardzo złożona terapia, traktująca chorobę jako efekt osłabienia lub wyczerpania siły życiowej organizmu. Odbudowania zdrowia jest możliwe dzięki dynamicznemu wsparciu odpowiednimi preparatami sporządzanymi z różnych substancji (np. produktów roślinnych, odzwierzęcych, składników mineralnych, substancji trujących) według ściśle określonych reguł; odpowiednio rozcieńczanych i dynamizowanych.
·         Metody relaksacyjne – cała gama terapii wykorzystująca zarówno techniki medytacyjne jak i specjalistyczne biosprzężenie zwrotne (biofeedback) służące uwolnieniu od napięć ciała i umysłu; swoje miejsce znajduje to też relaksacja stopniowana (postępująca relaksacja mięśni), trening autogenny a także wyobrażenia kierunkowane (wizualizacje).
·         Wreszcie praca terapeutów związanych z danym kręgiem kulturowym (np. medycyna wschodnia) lub bezpośrednio z konkretną medycyną np. ajurwedą, medycyną chińską czy tybetańską.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz