czwartek, 7 kwietnia 2016

Muzykoterapia – coś dla uspokojenia rozpędzonej waty


Wata posiada cechy eteru i powietrza: suchość, lekkość, delikatność, przenikliwość, przejrzystość. Związana jest ze zmysłem słuchu i jego narządem jego odbioru – uchem. W naszym ciele stanowi rodzaj siły napędowej, która organizuje wszelką aktywność fizyczną i mentalną. Odpowiada za poruszanie, osuszanie, ochładzanie i oświetlanie. Podtrzymuje oddychanie, krążenie, równowagę tkanek i koordynuje zmysły. Obecna jest wszędzie tam, gdzie przestrzeń, w której mogą poruszać się siły życiowe, myśli, płyny, impulsy nerwowe. Wata spośród trzech bioenergii zajmuje miejsce szczególne, bowiem ona zawiaduje każdą funkcją naszego organizmu. W każdej terapii to ona odgrywa kluczową rolę – to ona jest w stanie usunąć z organizmu szkodliwe substancje, osuszyć rany i dostarczyć chorym składników odżywczych. Jest też bioenergią, której równowagę najłatwiej jest zachwiać a przez to doprowadzić organizm do niebezpiecznego wyczerpania. Zaburzenia waty to typowe przejawy współczesnego stylu życia: do zaburzeń waty dochodzi przy nieregularnym odżywianiu się lub przejadaniu, życiu w pośpiechu i nadmiernym wysiłku fizycznym, nadmiernym używaniu tytoniu, alkoholu czy kawy, niedoborze snu i przeciążającej aktywności, lęków, życiu pod presją czasu i pod wpływem stresu, tłumieniu naturalnych potrzeb czy wreszcie z powodu jedzenia zbyt dużej ilości surowych, suchych bądź zimnych produktów.
Pod kątem fizycznym, energii wata sprzyjają stabilne warunki życia, przestrzeganie uregulowanego trybu życia, wystarczająca ilość wypoczynku i snu, dostateczna ilość ciepłych posiłków, unikanie potraw zimnych i surowych oraz ogrzewanie się w zimne i wietrzne dni. Niezastąpiony jest także codzienny masaż z użyciem oleju sezamowego i ciepłe kąpiele. Pod kątem emocjonalnym wata jest bardziej wymagająca – poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i możliwość kreatywności to nie wszystko. Wata potrzebuje przede wszystkim balansu mentalnego, uspokojenia umysłu – shirodhara, masaż marma, psychologia, muzyka relaksacyjna, medytacja będą do tego najlepszymi metodami. Wśród nich poczesne miejsce dla waty zajmuje muzykoterapia gdyż właśnie dźwięki są dla niej największym bodźcem.
Muzykoterapia obejmuje cały szereg oddziaływań terapeutycznych: grę na instrumentach, dialogi instrumentalne, śpiew, ruch do muzyki, improwizacje, dyrygowanie, komponowanie piosenek, tworzenie tekstów do piosenek, rysowanie do piosenek, produkcje dźwiękowe, słuchanie muzyki w sposób dowolny (niedyrektywny) lub narzucony z góry (zostaje narzucony konkretny temat), metodę aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss i wiele innych. Również mantry, misy i gongi należą do tej grupy; chodzenie na koncerty kamertonowe, koncerty gongów i mis lub recytacja mantr (mantra to słowo lub zdanie wywołujące wibrację, która dostraja umysł do określonego poziomu energetycznego) daje wacie poczucie zrelaksowania, odprężenia i dostraja umysł do wibracji miłości i radości. Wszystko po to, by przywrócić spokój i harmonię skołatanemu umysłowi waty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz