środa, 25 maja 2016

Dieta hipolipemiczna według ajurwedy


Pod tym bardzo mądrze brzmiącym tytułem kryje się nic innego jak dieta przeciwmiażdżycowa, skomponowana dla osób mających za wysoki poziom cholesterolu. Jak wiemy cholesterol jest niezbędny do życia - buduje ściany komórek oraz współuczestniczy w wytwarzaniu wielu hormonów. Cholesterol występuje we krwi w kilku frakcjach, min:
1)      Frakcja lipoprotein LDL, tak zwany „zły cholesterol”,  której główną funkcją jest transport cholesterolu do komórek w celu ich regeneracji. Wysoki poziom LDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i układu krwionośnego
2)      Frakcja lipoprotein HDL, tak zwany „dobry cholesterol”, przenosi nadmiar cholesterolu z krwi do wątroby w celu rozłożenia, a następnie wydalania go z organizmu. Wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.
Podwyższony cholesterol ma bezpośrednie przełożenie na występowanie chorób sercowo-naczyniowych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wiele badań klinicznych wskazuje na liniową zależność wzrostu LDL i zapadania na choroby sercowo – naczyniowe, z kolei obniżanie cholesterolu powoduje zmniejszenie ryzyka tych chorób.
W medycynie zachodniej  w celu utrzymania cholesterolu na dobrym poziomie zaleca się odpowiednią dietę, redukcję  masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Często u osób z podwyższonym cholesterolem  włącza się statyny – grupę leków stosowanych w celu obniżenia poziomu tej substancji we krwi.
Patrząc z perspektywy ajurwedy, zalecenia profilaktyczne niewiele się różnią. Przemiana lipidowa jest bezpośrednio związana z energią kapha i jej funkcjonowaniem w organizmie, a zatem wskazana będzie zarówno dieta jak i zabiegi regulujące tą energię. Wśród nich są min.
-          Ćwiczenia – takie, by ciało czuło, że jest za ciężkie (np. wspinaczka górska)
-          Zioła i inne produkty (np. miód) przyśpieszające metabolizm i redukujące złogi tłuszczu oraz posty
-          suche i stymulujące, energetyzujące masaże, również masaż Marma pomagający w trawieniu i tonizujący
-          Nadmierna ilość snu pobudza kaphę – należy więc zredukować ilość snu do 7-8 godzin i unikać pokusy snu w ciągu dnia
Dieta i odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników powrotu do równowagi; należy ograniczyć spożywane pokarmy, w szczególności śluzo twórcze a zastąpić je ostrym, lekkim, ogrzewającym pożywieniem. Produkty hipolipemiczne, których nie może zabraknąć w diecie to:
- przyprawy: ajwan, kurkuma, kolendra
- warzywa i zielenina: rukola, cykoria sałata, liście mniszka lekarskiego, endywia, jarmuż, gorczyca zielona, sałata z czerwonych liści, sałata rzymska, rukiew wodna, karczoch, gorzki melon, rzepa, rzodkiew, pasternak
- owoce: grapefruit
- ocet balsamiczny

1 komentarz:

 1. Your blog is very impressive and have the useful information it is really caught my attention.


  great work

  تصميم مواقع

  good job Beautiful! :)

  حراج السيارات

  OdpowiedzUsuń