środa, 22 maja 2019

Najpopularniejsze oczyszczające terapie ajurwedyjskie


Ajurweda oferuje różnego rodzaju zabiegi/kuracje by usunąć zalegające w organizmie zanieczyszczenia i produkty niewłaściwej przemiany materii. Część zabiegów może być wykonywana samemu w domu, inne powinny odbywać się pod okiem terapeuty. 

Szatkarman, czyli Sześć Rytuałów Oczyszczających stosuje się zarówno w jodze jak i ajurwedzie. To sześć różnych ćwiczeń oczyszczających: Dhauti, Vasti, Neti, Trātaka, Nauli i Kapālabhāti, z których każde może być wykonywane osobno w małym zakresie, w warunkach domowych. 

1.  Dhauti to obmywanie ciała od zewnątrz (płukanie ust, mycie języka, zębów, ciała) oraz od wewnątrz (specjalne techniki płukania żołądka, wykonuj je tylko pod nadzorem terapeuty). Do grupy tych zabiegów należy płukanie jamy ustnej,a dokładnie ssanie oleju, określane jako Gandhūsa, a zabieg ten nie tylko oczyszcza jamę ustną, ale również wpływa na kondycję całego naszego ciała, szczególnie jelita grubego. Olej, który przemieszcza się po ściankach jamy ustnej doskonale pochłania toksyny, zapobiegając tworzeniu się ama i usprawniając pracę narządów trawiennych. Korzystaj z oleju sezamowego, słonecznikowego lub kokosowego; ssij go codziennie na czczo, rozprzestrzeniając po całej jakiem ustnej, przez około 15 minut po czym koniecznie wypluj i umyj zęby. 
2. Vasti albo basti to wszelkiego rodzaju lewatywy i wlewy (stosuj je w postaci wlewów ziołowych). 
3. Neti polega na oczyszczaniu przewodów nosowych, zatok i gardła. 
4. Coś dla uspokojenia i wyciszenia umysłu daje Trataka – czyli wpatrywanie się, koncentracja na jednym punkcie. 
5.Trudna sztuka odpowiedniego napinania i rozluźniania mięśni brzucha to Nauli. 
6. Wreszcie Kapalabati to technika oddechowa pranajamy – naprzemienny oddech, który ma za zadanie uspokoić i oczyścić umysł. Regularne wykonywanie technik oczyszczających stanowi jedną z najlepszych form zabezpieczenia przed przykrymi dolegliwościami ze strony wątroby.


Przeczyszczenia, wireczana, to najprostsza z 5 kuracji pańczakarmy; jest idealna przy wszystkich schorzeniach pitty a jej efekty można szybko zauważyć. Jest wiele różnorodnych preparatów prowokujących biegunki, ale najłatwiejsze do użycia w domu są proszki z siemienia lnianego, rabarbar, aloes, olej rycynowy lub ziołowa formuła Triphala. Środki na przeczyszczenie spożyj na wieczór, tak, by następnego dnia wystąpiło od kilku do kilkudziesięciu nawet ruchów, wydalających zawartość jelita cienkiego. Przeczyszczanie skupia się przede wszystkim na jelicie cienkim, ponieważ środki przeczyszczające rozpoczynają tu swe działanie i tu są najsilniejsze. Podczas przeczyszczania nic nie jedz dopóki proces oczyszczania nie dobiegnie końca (co trwa ok. 12 godzin). Możesz natomiast pić gorącą wodę co przyśpiesza wydalanie stolca.

Wamana, wymioty terapeutyczne, to według autorów ajurwedyjskich traktatów medycznych

najbardziej efektywna metoda normalizacji kaphy, zarówno samej jak i w kombinacji z innymi bioenergiami. Zabieg ten dodatkowo eliminuje nagromadzenie ama w przełyku. Leki, przy pomocy których wywołuje się wymioty powinny być dobrane do konstytucji pacjenta; generalną zasadą jest jednak użycie ziół  o cierpkim i ostrym smaku przy zaburzeniach kaphy, smaku słodkim i właściwościach chłodzących przy zaburzeniach pitty i kaphy oraz słodkich i rozgrzewających przy zakłóceniach kaphy i waty. Jeśli praca twojego żołądka jest zupełnie rozchwiana to jest dobry czas, żeby zastanowić się nie tylko nad zmianą nawyków żywieniowych ale również taką konkretną terapią oczyszczającą.

Pot (sweda), w ajurwedzie uważany jest za organiczny produkt odpadowy tkanki tłuszczowej (meda): zarówno tłuszcz jak i jego produkt uboczny w postaci potu, pomaga organizmowi utrzymać wewnętrzną temperaturę – tłuszcz zatrzymuje ciepło wewnątrz a pot wydala je na zewnątrz.  Jeśli pot nie zostanie całkowicie usunięty z organizmu, może spowodować różnorakie schorzenie, nie tylko skóry, ale również krwi i narządów, w których substancje i różne toksyny zgromadzone w pocie a nie wydalone się osadzą. Zastosuj jedną z letnich kuracji napotnych: tapaswedę – czyli nakładanie na określone miejsca na ciele pacjenta ogrzanych różnych materiałowych przedmiotów typu koce, gazy, ręczniki itd.; uszmaswedę, czyli zabieg polegający na przykładaniu na różne części ciała woreczków z zawartością różnorakich suchych lub ciepłych substancji np. ryżu, strączków, piasku, soli, obornika, borowin, glinki itd. albo kuracją, w której polewa się całe ciało różnymi ciepłymi cieczami np. różnego rodzaju olejami, mlekiem lub odwarami z leczniczych ziół.
Przeciwwskazaniami w terapiach napotnych są: biegunka, zatrucie pokarmowe, cukrzyca, żółtaczka i inne schorzenia towarzyszące ostremu wzrostowi aktywności doszy pitta oraz ciąża i okres karmienia piersią. Kurację należy przerwać, gdy tylko wystąpi drżenie mięśni, ciemne zabarwienie skóry, pieczenie.

Garshana to specyficzny masaż ajurwedyjski, który pomaga usunąć amę. Masaż wykonuje się w umiarkowanie szorstkich jedwabnych rękawiczkach na dłoniach. Zgodnie z tekstami ajurwedyjskimi, masaż garshana stymuluje przepływ krwi, stymuluje układ limfatyczny, usuwa blokady energetyczne, odżywia umysł i układ nerwowy, usuwa amę i złogi z przemian energetycznych. Masaż na suchej, czystej skórze, po prysznicu, przy użyciu średniej siły nacisku i energicznego ruchu możesz wykonać samodzielnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz