typ konstytucyjny

             O dominującym vata świadczy zespół cech podobnych do typu ektomorfika: lekka, drobna budowa ciała, niska waga, wąskie biodra i ramiona, nieregularne rysy twarzy, drobne zęby, gęste włosy, małe i suche oczy, mały i wąski nos, wyraźna grdyka, tzw. „jabłko Adama”, smukłe dłonie i mocne paznokcie, wrażliwa skóra ze skłonnością do wysuszania, widoczne żyły. Jeśli chodzi o łaknienie to jest ono nieregularne, a pragnienie zmienne; preferowane potrawy są słodkie, słone i kwaśne. Sen jest płytki i przerywany, wczesne wstawanie nie sprawia problemu człowiekowi o konstytucji vata. Vata lubi wilgoć i ciepło, źle natomiast znosi zimno i wiatr; szybko chodzi i mówi, podejmuje się wielu różnych zajęć, często kilku na raz. Charakteryzuje się zdolnością szybkiego kojarzenia i dobrą pamięcią krótkotrwałą, żywotnością, pomysłowością, rozmownością. Z drugiej strony vatę często dopada niepokój, chwiejność, niezdecydowanie, drażliwość i impulsywność. Vata znajduje upodobanie w podróżach, sztuce czy ezoteryce; często przejawia zdolności aktorskie.

             Postać muskularna, idealnej wagi o miękkich, rozciągliwych stawach - dzięki zamiłowaniu do aktywności fizycznej i dobrej przemianie materii – wskazuje na typ pitty. Najlepiej określający mezomorficzną budowę pitty przymiotnik to średni ; ma bowiem średni wzrost, biodra, ramiona, oczy, wargi i zęby oraz stopy. Regularne palce, miękkie paznokcie, prosty, spiczasty nos. Często piegowata i zaróżowiona twarz; rude lub jasne cienkie włosy. Skóra pitty jest aksamitna i błyszcząca, dobrze ukrwiona. Pittę charakteryzuje duże łaknienie i pragnienie oraz dobre trawienie (źle znosi rezygnację z posiłków). Ten typ najlepiej czuje się w chłodne dni, unika upałów i bezpośredniej ekspozycji na mocne słońce. Ma krytyczny umysł, doskonałą pamięć, silną wolę, umiarkowane tempo w działaniu, zorganizowaną i systematyczną pracę. Pitta jest przedsiębiorcza, odważna, ambitna, egoistyczna, nastawiona na sukces. Ma skłonności do niecierpliwości, złości, nietolerancji i przesadnej rywalizacji. Często dąży do roli przywódcy; lubi politykę, sport i życie towarzyskie, jest dobrym mówcą i znakomicie czuje się wśród ludzi.

                 Do typu kapha należą ludzie o ciężkiej, stabilnej budowie ciała z tendencją do nadwagi. Są silni i wytrwali, mają mocne mięśnie, kości i stawy. Okrągłą twarz charakteryzują duże oczy i zęby, szerokie wargi i nos, gładka i tłusta cera. Kapha mają zazwyczaj mocne, miękkie, lśniące włosy; szerokie paznokcie i kanciaste palce, duże stopy zazwyczaj chłodne i wilgotne. Kapha powoli trawi, łaknienie jej jest skąpe, często wystarczają dwa posiłki dziennie. Kapha jest nieco ospała, powolna o spokojnych ruchach, sen ma długi i głęboki. Preferuje suche ciepło; nie znosi zimna i wilgoci. Mówi raczej niewiele, spokojnie i łagodnie. Kojarzy wolno, ale za to ma wyśmienitą pamięć długotrwałą. Kapha jest dobroduszna i wspaniałomyślna; nie lubi zmian a skupia się wyłącznie na tym, co istotne. Trudno wyprowadzić takiego człowieka z równowagi. Kapha lubi dobrze zjeść w spokoju; lubi też prowadzić interesy.

                 Aby prawidłowo rozpoznać typ konstytucyjny należy skonsultować się z ajurwedyjskim praktykiem - błędnie rozpoznana dosza może prowadzić do pogłębienia zaburzeń.