fbpx
Moi rodzice na podwórku mają staw, w którym mieszkają kaczki, ryby, żaby i inne stworzenia. A może powinnam zacząć od tego, że obydwoje moi rodzice są leśnikami i właściwie to im zawdzięczam to, że prawie całe swoje życie mieszkam w lesie i natura jest mi bliska. No ale do sedna. Każdego roku tata męczy się nieźle wyrywając z tego stawu zarastające tataraki. Stare tataraki wcale tak łatwo nie chcą się wyrywać, ale młode za to z całymi korzeniami. Zazwyczaj zielsko ląduje jako pożywienie dla kur lub kaczek, ale w tym roku poprosiłam tatę, żeby zebrał mi trochę kłączy, które postanowiłam zasuszyć na zimę. Wyczytałam, że powinno się go co prawda zbierać jesienią, ale nie będę taty fatygować dwa razy w roku.
Zgodnie z tradycją ajurwedyjską, vacha inaczej calamus, czyli po prostu tatarak, jest ziołem o satwicznych właściwościach, ma gorzki smak, rozgrzewające działanie; uspokaja watę i kaphę a stymuluję pittę.
W zasadzie kłącze tataraku, w odpowiednich proporcjach działa jak neurotonik, który wspiera funkcjonowanie mózgu. Jako roślina odnawiająca komórki mózgowe i układu nerwowego jest często stosowana w leczeniu po udarze mózgu oraz w leczeniu afazji. Staram się też namówić tatę, który od przeszło 12 lat choruje na SM, żeby spróbował tataraku w leczeniu swoich objawów, ale problem z moim tatą jest taki, że ma mnóstwo koncepcji: od leczenia wodą utlenioną, mantrami, różnego rodzaju ziołami z Syberii po leki medycyny konwencjonalnej i z żadną z nich nie wytrzymuje nawet miesiąca:) także, jak to wata, przeszedł już setki pomysłów, podczas gdy moim zdaniem sprawa jest dość prosta, ale o tym może kiedyś:)
Tatarak ma bardzo szerokie spektrum zastosowań, w tym leczenie: obrzęków, stanów zapalnych i ran, dusznicy bolesnej, ciężkiego bólu gardła, kaszlu, zapalenia stawów, astmy, zapalenia krtani, przekrwienia zatok, bólów zatok, zapalenia żołądka, wrzodów żołądka, kolki, niestrawności , biegunki, jadłowstrętu, chorób przyzębia. Mnie najbardziej interesuje sprawa z kaszlem, szczególnie tym astmatycznym – mam jedną pacjentkę, której żadnymi znanymi mi sposobami nie mogę pomóc i właśnie w tym roku postanowiłam włączyć w leczenie korzeń tataraku. 
Ciekawostką jest to, że tatarak jest również stosowany w mieszankach ziołowych używanych do suchego masażu; np. w sakiewkach do podi kizhi lub proszku do udwartanam.
Dla zainteresowanych szerszym materiałem polecam stronę: https://www.planetayurveda.com/library/vacha