Podstawą do oddechu jest siad skrzyżny, z wyprostowanym kręgosłupem, dłońmi odwróconymi wnętrzem w górę i złączonym kciukiem z palcem wskazującym. Skoncentruj się na oddechu i uważnie, świadomie pracuj z oddechem nie generując napięcia w ciele – to bardzo ważne, by nie odczuwać żadnych negatywnych zmian w ciele np. napięcia oczu, spinania mięśni itd. Obydwie części oddechu -tj. wdech i wydech, powinny być takiej samej długości (jest kilka odstępstw od tej reguły jeśli ujjayi używasz podczas praktyki niektórych asan, np. skłonów). Przechodząc do sedna praktyki ujjayi – w wyniku specjalnego ustawienia gardła i krtani, w którym kość gnykowa cofa się a szpara głośni zwęża, powietrze wydobywające się z płuc wydaje charakterystyczny jednostajny i cichy dźwięk przypominający głoskę „haaaaaa”. Ten dźwięk powinien być bardzo cichy i słyszalny właściwie tylko dla ciebie. Wyobraź sobie przy tym, że chcesz zaparować lusterko – tylko zamiast szeroko otwartej buzi masz ją zamkniętą:)
Oddychaj spokojnie, próbując wyrównywać fazy wdechu i wydechu skupiając się na niemym „haaaaaa” – jeśli jeszcze jest ci trudno opanować technikę zajrzyj tutaj.
Uyyaji to jedna z technik pranajamy, której zadaniem jest przywrócić spokój, równowagę, koncentrację zarówno podczas praktyki jogi jak i w życiu codziennym. Nazywana jest „oddechem zwycięzcy”, bo dzięki niej możemy pokonać napięcie mięśniowe w ciele jakie tworzy się podczas praktyki, pomaga nam wytrwać w trudnych i wymagających pozycjach ale także może pomóc lepiej mierzyć się ze stresującymi i wymagającymi sytuacjami w życiu.