Ciało pozbawione napięć i stresu jest świadectwem zdrowia. Jak ma się przesłanie ajurwedy o unikaniu stresu do głębokiego napięcia w różnych miejscach Twojego ciała? Zapomniałeś o ćwiczeniach, a głęboki oddech jest tylko mglistym wspomnieniem relaksu; czujesz, że jesteś spięty i nie możesz się rozluźnić, zamykasz klatkę piersiową, napinasz barki, brak Ci jasności umysłu…. Permanentny brak czasu dla siebie powoduje, że wszystkie stresy, napięcia i niepokoje gromadzą się w zawrotnym tempie, pociągając za sobą dalsze konsekwencje zdrowotne. Masaż jogiczny jest tym, co pozwoli wrócić do równowagi i zregenerować siły.
Praktyka jogi, wykorzystywana w masażu prowadzi do stanu wyciszenia umysłu i poczucia wewnętrznej stabilności. Celem ajurwedy jest przywrócenie zdrowia, które, według ajurwedy, jest stanem zrównoważonego umysłu i ciała. W masażu używa się technik do rozgrzania ciała, mięśni i poprawy krążenia krwi i limfy. Kombinacja rozciągnięć opartych o jogiczne asany otwiera stawy, wzmacnia mięśnie i redukuje napięcia. Zrównoważenie i usunięcie napięć powoduje nie tylko, że ciało czuje się zdrowe i radośnie lekkie, ale również umysł jest jaśniejszy i odzyskuje pełną sprawność. Dlatego ajurwedyjski masaż jogiczny nie koncentruje się na danym elemencie, lecz obejmuje całe ciało, aby przynieść spokój umysłu przez zrównoważenie części ciała i uwolnienie od napięć w różnych miejscach i na różnych poziomach.
Masaże jogiczne dążą do uwolnienia napięć i poprawy sylwetki, co polepsza praktykę jogi, czy innej formy ruchu, a przez to życie codzienne. Techniki głębokiego masażu wykonywane są dłońmi i stopami – ich zadaniem jest rozgrzanie ciała i przygotowanie do zaawansowanych technik rozciągających. Głęboki nacisk koncentruje się na strefach napięcia i bólu. Masowane osoby zachęcane są do pracy z oddechem i skupiania uwagi na ciele – nierzadko okazuje się, że jest to pierwsza lekcja obrazująca jak bardzo ciało jest zablokowane i pełne toksyn.
Nawyki cywilizacyjne blokują przepływ prany – subtelnej energii życiowej, krążącej we wszystkich istotach żywych. Stagnację prany uważa się za przyczynę wielu bólów, dolegliwości i kontuzji. Przez masaż i uwalniającą pracę z oddechem blokady są stopniowo usuwane, pozwalając na swobodniejszy ruch prany w ciele. Powoduje to przede wszystkim napływ energii, uczucie głębokiej relaksacji i regeneracji.