fbpx

Wracam do bloga po małej przerwie – zbyt dużo do zrobienia, zbyt wiele miejsc do odwiedzenia, zbyt dużo stresu, napięć, ważnych rozmów i decyzji. I zdecydowanie zbyt mało czasu dla siebie. Efekt: problemy z menstruacją. Normalne dla kobiet w naszych czasach. Która z nas ich nie ma lub nie miała? Albo jeszcze nie miała;p

Problemy z miesiączką mogą być spowodowane przez zaburzenia waty, pitty albo kaphy, stąd dla efektywnego leczenia ważne jest rozpoznanie, która dosza została wytrącona z równowagi. Zaburzenia dosz są zupełnie niezależne od typu konstytucyjnego (czyli od tego, czy u kogoś przeważa wata, pitta czy kapha), stąd też należy uświadomić sobie, która z nich jest odpowiedzialna za obecną kondycję.

Zaburzenia miesiączki spowodowane dysharmonią bioenergii wata są bolesne, obejmują wzdęcia w dolnej części brzucha i nieregularny wypływ płynów menstruacyjnych oraz skurcze. Najlepszą metodą na uspokojenie wzburzonej waty jest ajurwedyjskie zioło ashwagandha lub mikstura z: ½ łyżeczki sproszkowanego kopru, ¼ łyżeczki imbiru w proszku, ¼ łyżeczki ajwanu, szczypty asafetydy, łyżki cukru palmowego i szklanki wody, gotowana przez 5 minut, przefiltrowana i wystudzona (po wystudzeniu należy dodać jeszcze łyżeczkę soku z aloesu), pita dwa razy dziennie na 10 dni przed okresem i w trakcie jego trwania.

Obfity i gorący płyn menstruacyjny oraz bolesność piersi i pęcherza moczowego towarzyszy miesiączkom typu pitta. Aby złagodzić te syndromy, najprostszą metodą jest zioło shatavari. Warto też w dniach miesiączki przestrzegać diety balansującej pittę, czyli generalnie unikać zbyt ostrych i kwaśnych pokarmów; tytoniu i alkoholu, a spożywać więcej pokarmów lekkostrawnych o przewadze smaku słodkiego.

Nabrzmienie dolnej części brzucha, retencja wody, biały śluz, letarg i ból przy końcu okresu to symptomy miesiączki typu kapha. Może je złagodzić ajurwedyjska formuła punanarva. W diecie nie powinno zabraknąć produktów o gorzkim smaku (np. sałaty, neem, jarmuż, skórka cytrynowa, botwinka, dandelion, liście warzyw podziemnych, kakao, boćwina, asafetyda), które ściągają nadmiar płynów z organizmu. Podobne właściwości ma seler.

Wszystkie typy bólów menstruacyjnych łagodzi sok z aloesu spożywany trzy razy dziennie na kilka dni przed miesiączką. Ulgę mogą przynieść też ćwiczenia jogi i praktyki oddechowe odpowiednie dla typu konstytucyjnego.

Mnie osobiście dobrze robi ruch – im więcej siedzę lub leżę, tym gorzej – polecam więc spokojne spacery i odpowiednią dawkę świeżego powietrza. Krwawnik i rumianek lub inne rozkurczowe zioła również są niezwykle pomocne. Zatem bierzemy się w garść, żadnych środków przeciwbólowych, tylko chwila oddechu, ziołowa herbata, krótki rozluźniający spacer i do przodu:)