fbpx
Na pewno:) Przypadłość ta dotyczy nie tylko kobiet po ciąży i porodzie lub przebytej menopauzie; dotyczy również dzieci (moczenie nocne) oraz mężczyzn z powiększoną prostatą. Istneje bardzo wiele czynników wywołujących nietrzymanie moczu lub nasilających objawy tej dolegliwości. Według ajurwedy cały zespół objawów związanych z nietrzymaniem moczu jest przede wszystkim zaburzeniem energii wata. 

Przyczyny: 
– krótkotrwałe zapalenia układu moczowego 
– zażywanie niektórych leków (szczególnie silnie moczopędnych) 
– długotrwałe w skutkach zaburzenia nerwowo-mięśniowe 
– długotrwały stres
– ciężkie zatwardzenia
– otyłość
– zwiotczenie mięśni głębokich dna miednicy
– uszkodzenie nerwów kontrolujących działanie pęcherza moczowego występujące np. przy stwardnieniu rozsianym czy chorobie Parkinsona. 
Rodzaje zaburzeń zbiorczo określanych terminem „nietrzymania moczu”:
* Nietrzymanie moczu, które powstaje podczas wysiłku fizycznego, takiego jak kaszel / kichanie / podnoszenie ciężarów.
* Problem z zatrzymaniem wypływu moczu podczas siusiania. Może wystąpić również nagły „wyciek” dużej ilości moczu przed wizytą w toalecie lub podczas snu.
* Wrażenie ciągłęj potrzeby pójścia do toalety wiążące się z szybkim przepełnianiem pęcherza.
* Nietrzymanie czynnościowe, które jest wynikiem niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej i wpływa na ruchy / koordynację ruchową  uniemożliwiając dotarcie do toalety na czas.
Jak sobie pomóc?
O ile przy zaburzeniach układu nerwowego związanych z jego uszkodzeniem bądź defektem niewiele możesz sobie pomóc o tyle istnieje wiele metod na wzmocnienie mięśni i ponowne ich sprawne funkcjonowanie jeśli doszło do krótkotrwałego, odwracalnego osłabienia mięśni dna miednicy. 
JOGA
Ajurweda, która stawia przede wszystkim na profilaktykę, odwołuje się w tym wypadku do ćwiczeń jogi jako podstawową broń przeciwko starzeniu się i wiotczeniu mięśni, szczególnie głębokich, do których należą również mięśnie dna miednicy. Mięśnie te są o tyle istotne, że na nich „opierają się” narządy wewnętrzne; od nich zależy też, prócz szczelności pęcherza, zdolność odczuwania doznań seksualnych a nawet kondycja kręgosłupa. Warunkiem uzyskania pozytywnych efektów ćwiczeń jest prawidłowe zlokalizowanie mięśni, oraz ich poprawne, świadome napinanie i rozluźnianie – dlatego pierwszym etapem jest tzw. trening sensomotoryczny, czyli nauka odczuwania poszczególnych elementów obszaru miednicy poprzez ruch. Koncentracja i bycie świadomym pracy każdego elementu ciała na co dzień „wydarza się” w praktyce  jogi, jest więc ona doskonałym treningiem sensomotorycznym. Kolejny etap to systematyczna praca z asanami, szczególnie tymi koncentrującymi się na pracy z „centrum ciała”, w tym również z miednicą. Przez wielu nauczycieli jogi do pracy z mięśniami dna miednicy polecana jest hatha joga, w której odpowiednio ułożone sekwencje kompleksowo poprawiają funkcjonowanie tej grupy, wzmacniając i poprawiając reaktywność na sygnały nerwowe. 
Asany do pracy: Ashwini mudra, Vajrasana, Halasana, Uttanasana, Salamba Sarvangasana, Utkatasana, Trikonasana, Malasana, Pavanamuktasana, Ushtrasana, Surya namaskar.
Praca z Mulabandhą
– używaj specjalnych kulek do pracy z mięśniami Kegla

RELAKSACJA I PRANAJAMA
Trening relaksacyjny i praca z oddechem pozwalają zniwelować szkodliwe skutki napięcia i stresu gromadzących się w mięśniach posturalnych, a tym samym również w omawianych mięśniach dna miednicy.
Pranajama do pracy: Ujjayi, Nadi Shodana.

DIETA
Oczywiście podążaj za wskazówkami dotyczącymi regulacji energii wata a dodatkowo:
– unikaj alkoholu, cukru i innych stymulantów; ogranicz kofeinę
– ogranicz spożycie pikantnych oraz kwaśnych potraw
– nie spożywaj napojów gazowanych
-cuwzględnij w diecie orzechy, fasolę i inne rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste bogate w błonnik
– spożywaj nasiona kopru włoskiego lub pij herbatkę z nasion kopru
– spróbuj również ajwanu: dodawaj go do potraw lub jako herbatka
– jedz regularnie garść rodzynek i orzechów włoskich
– mieszaj pół łyżeczki proszku cynamonowego z odrobiną cukru i dodawaj do słodkich potraw- pij sok żurawinowy
– włącz do diety czarny sezam wspomagający pracę nerek i pęcherza moczowego
ZIOŁA
– spróbuj mieszanki ashwagandhy (5 części), bala (3 części) i vidari (2 części). Spożywaj w ilości pół łyżeczki w postaci sproszkowanej 2 razy dziennie po posiłkach wraz z ciepłą wodą.
– Chandraprabha Vati to mieszanka ziołowa specjalnie skomponowana do poradzenia sobie w tym problemem
– inna z ajurwedyjskich mieszanek polecana przy nietrzymaniu moczu to Dhanwantaram kashayam

INNE POMYSŁY

– regularne wlewy dojelitowe z oleju sezamowego pomagają w pozbyciu się nadmiaru energii wata
– bawełniany bandaż zamoczony w oleju dhanwantaram nakładaj na dolną część brzucha na 20-30 minut dziennie – normalizuje to przepływ energii wata i tym samym wspomaga leczenie nietrzymania moczu
– utrzymuj skórę w okolicy narządów wydalniczych w dobrej kondycji, używaj kremów ochronnych