Diagnoza osób z hemoroidami jest ciekawa:) Szczególnie jeśli są to mężczyźni. Zawsze się boją jak patrzę im głęboko w oczy i myślą czy odkryję tę kochankę czy nie;p; Prawda jest taka, że na tęczówce permanentne hemoroidy widać doskonale i nie da się tego ukryć. A mężczyźni raczej do wylewnych nie należą i takie tematy wolą przemilczeć. A ja przystępuję do ataku i wtedy totalnie zaskoczeni skąd wiem zaczynają się plątać w zeznaniach, co najmniej jakbym rzeczywiście odkryła jakąś bardzo niewygodną rzecz:)
Przyczyny:
W każdym razie zaparcia i towarzyszące im hemoroidy to coraz bardziej „popularny” problem.
Do ich powstania przyczyniają się przede wszystkim nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia i nieregularne wypróżnienia, ale nie małe znaczenie ma też osłabienie organizmu w ciąży, nadmierne współżycie seksualne, nadmierne spożywanie alkoholu i stymulantów, długie i wyczerpujące podróże a także ogólny wzrost bioenergii wata jaki ma miejsce np. na jesieni. Wymienione czynniki sprawiają, że osłabiony zostaje naturalny ogień trawienny, a to z kolei prowadzi do chronicznych zaparć i niestrawności skutkującej twardym, często bobkowatym kałem i niemożnością jego prawidłowego wydalenia. Nagromadzenie odpadów przemiany materii a także silny nacisk i przekrwienie odbytu powodują powstanie żylaków odbytu, których objawami są: swędzenie, pieczenie, ból oraz nierzadko krwawienie przy oddawaniu stolca.
Niekiedy hemoroidy powstają tylko wewnątrz ciała – w odbytnicy, a czasem widoczne wystają na zewnątrz, pod skórą wokół odbytu. Hemoroidy zewnętrzne powodują największy dyskomfort ze względu na stałe podrażnienie defekacją.
W ajurwedzie hemoroidy to arsh/arsha co można przełożyć na „wróg”, ponieważ powodują ból i ogólny dyskomfort niczym wróg, który chce ci wyrządzić krzywdę.
Rodzaje hemoroidów według typu psychomatycznego:
* Osoba z przewagą wata ma częste zaparcia, którym towarzyszy ostry ból; hemoroidy mogą mieć ciemną, nawet czarną barwę, są twarde
* Osoba z przewagą pitta, ma skłonność do stanów zapalnych, krwawiących hemoroidów, które są miękkie i czerwone. Objawy towarzyszące: gorączka, krwista biegunka i nadmierne pragnienie.
* Osoba z przewagą kapha cierpi na niestrawność, uczucie pełności, a hemoroidy są śliskie, jasne lub białe, miękkie i duże.
Podejście ajurwedyjskie w leczeniu hemoroidów:
Ajurweda jak zwykle podchodzi do zagadnienia holistycznie, uwzględniając ogólny stan pacjenta, jego styl życia, środowisko, w którym żyje, pracę i tak dalej. W ramach planu leczenia zaleca się możliwie małoinwazyjne sposoby na pozbycie się hemoroidów. Wśród nich znajduja się:
1. Odpowiednia dieta: przede wszystki dbaj o odpowiednie nawodnienie, pij dużo wody i herbat ziołowych (ale nie gorzkich i cierpkich); włącz również warzywa i owoce zawierające dużo wody jak ogórek czy arbuz. Pamiętaj, żeby zwiększyć ilość błonnika w diecie na rzecz węglowodanów złożonych. Pij maślankę, ktra tonizuje jelita – jeśli nie masz nietolerancji. W potrawach nie może zabraknąć kurkumy, kolendry czy kminu, które wspomagają pracę ognia trawiennego regulując jego odpowiedni poziom. Z drugiej strony zero tolerancji dla pożywienia suchego, zimnego, ciężkiego lub przetworzonego. Powinienieś/aś wykluczyć z diety cukier, rafinowane oleje (zastąpić je roślinnymi z pierwszego tłoczenia), kawę, herbatę, alkohol i napoje gazowane. Nie głoduj ani zbytnio się nie przejadaj – zachwiania takie powodują znaczne obniżenie trawienia.
2. Zioła: korzeń imbiru, pieprz Pippali, Amalaki, Haritaki, Vacha – kłącze tataraku, czarny pieprz, Haridra, Trikatu i Varuna czy wreszcie Triphala to zioła, które pomagają zmniejszyć ból, stany zapalne, zaparcia i problemy trawienne. Możesz również pić przed snem łyżkę oleju rycynowego lub babkę płesznik rozpuszczoną w wodzie by uniknąć zatwardzeń. Pamiętaj, aby przed zażyciem ziół skonsultować się z terapeutą, który pomoże dobrać je w odpowiedniej dla twojej konstytucji dawce.
3. Ciepła woda i terapia cieplna są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z tym stanem. Nasiadówki poprawiają krążenie i pomagają szybciej leczyć uszkodzone żyły. Napełnij wiadro/miednicę ciepłą wodą i moczyć w wodzie pupę dwa razy dziennie przez 15-20 minut. Możesz także dodawać olejki np. olejek z drzewa herbacianego, olej rycynowy czy kokosowy.
4. Styl życia: dbaj o odpowiednią dawkę ruchu, szczególnie zalecany jest poranny pół godzinny szybki spacer (zwłaszcza jesli masz problemy z porannym wypróżnianiem). Jeśli urozmaicasz swoje życie seksualne rób to z głową. Zadbaj też o to, by nie siedzieć za długo w jednym miesjcu i nie używaj miękkich poduszek pod pupę – tylko pogarszają sytuację obciążając cały obszar miednicy. Codziennie ćwicz jogę – zwłaszcza pozycje odwrócone (np. świecę)oraz pozycję łuku alternatywnie wybierz się na basen. Dbaj o regularne wypróżnienia i nigdy nie wstrzymuj chęci wypróżnienia.
5. Aplikacja specjalnych mieszanek ziołowych – kshara – to metoda uznawana w ajurwedzie za najbardziej skuteczną w leczeniu hemoroidów. Tutaj znajdziesz ciekawy artykuł, w którym autor porównuje ksharę z hemoroidektomią (chirurgiczne wycięcie hemoroidów) A tutaj opis tej metody.
6. Kauteryzacja: hemoroidy zewnętrzne można kauteryzować za pomocą ciepła podczerwonego.
Ten rodzaj terapii wymaga wielu bolesnych zabiegów podczas których może dojść do zakażenia, więc raczej nie jest polecana ale prawidłowo wykonana przez dobrego lekarza może dać znakomite efekty.
7. Wskazówki:
* Codziennie wypij filiżankę soku z pomarańczy z połową łyżeczki cukru i szczyptą kminu.
* Na hemoroidy wychodzące na zewnątrz możesz nakładać pulpę z ananasa lub miksturę z pieprzu i kurkumy w równych proporcjach wymieszanych z mlekiem.
* Rano na czczo zjedz kilka rozmoczonych przez całą noc w wodzie fig.
* Na noc zjedz miksturę z pół łyżeczki sproszkowanych nasion lnu, 3 łyżeczek babki płesznik z kilkoma szczyptami soli kamiennej. Popij ją wodą.
* Wypij filiżankę soku z marchewki z dwoma łyżeczkami soku z kolendry dwa razy dziennie na pusty żołądek.
* Alternatywnie pij 2 razy dziennie sok z cebuli z łyżeczką cukru organicznego i połową łyżeczki ghee.
* Na noc zewnętrznie nakładaj pastę z połowy łyżeczki kurkumy i łyżeczki ghee.
* Jeśli hemoroidy są suche, nie krwawią, możesz posmarować je olejem sezamowym.