fbpx
Niedawno byłam na szkoleniu „aktywność fizyczna kobiet w ciąży”, na którym przekonywano nas, że nie ma żadnego sposobu na pojawiające się w czasie ciąży rozstępy. Muszą być i już. Podobnie jeśli chodzi o nękające strasznie nudności i moje „jak-mi-nie-dobrze” i inne rzeczy w stylu „jestem ciągle zmęczona”. Przyznam rację, że ciało kobiety zmienia się drastycznie (a czasem dramatycznie:) we wszystkich aspektach: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym itd, ale nie zgodzę się z tym, że w stan ten wpisane jest niejako „cierpienie” i poddawanie się wszystkiemu „bo tak już jest i trzeba to przetrzymać”. Z drugiej strony nie chciałabym wszystkich wrzucać do jednego worka, bo każda z kobiet przeżywa ciążę jakoś inaczej i nie można uogólniać, że wszystkim jest niedobrze i że wszystkie męczą się wchodząc na pierwsze piętro… Napiszę zatem co radzą ajurwedyjscy lekarze i zaproponuję wypróbować na sobie:) 

·

Rozstępy: czerwonawe lub różowane, a w późniejszych okresach bladnące wrzecionowate pasma na skórze powstające przeważnie na skutek szybkiego wzrostu wagi i rozszerzenia mało elastycznej skóry. Aby do nich nie dopuścić, prewencyjnie należy zachowywać skórę elastyczną i miękką – codzienne masaże olejami, szczególnie brzucha, piersi i ud pomogą zminimalizować blizny na powierzchni skóry. Najlepsze olejki do walki z rozstępami to mandarynkowy, różany, rumiankowy, szałwiowy, bodziszkowi lub kadzidlany, dodane do odpowiedniego dla typu konstytucyjnego oleju roślinnego (typ wata – sezamowy; typ pitta – kokosowy; typ kapha – gorczycowy. Olej jojoba lub arganowy dla wszystkich typów.

· Należy pamiętać nie tylko o brzuchu, ale także o piersiach, które powiększają się i są obrzmiałe, a utrzymanie ich w dobrej kondycji zależy od jędrności skóry. Piersi należy codziennie masować od zewnątrz do wewnątrz okrężnymi ruchami (pobudzanie elastyczności); warto też wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące piersi. Pomocne w tym celu będzie naciskanie na siebie złączonymi palcami obu rąk ustawionymi na wysokości mostka (palce skierowane do góry). Łokcie szeroko rozstawione, łopatki ściągnięte, klatka piersiowa otwarta. Ćwiczenie należy wykonywać codziennie około 20 razy naciskając palcami na siebie około 3-4 sekundy na głębokim wydechu.

· Masaże: cotygodniowy masaż całego ciała pozwoli utrzymać miękką i elastyczną skórę, rozluźni i przygotuje mięśnie do porodu. Bazą jest olej roślinny odpowiedni do konstytucji. Kobiety o przewadze waty mogą dodać do niego 5 kropli olejku z różanecznika, 3 krople olejku z bodziszka i 5 kropli olejku z drzewa sandałowego. Kobiety z dominacją pitty mogą dodać 5 kropli olejku rumiankowego, 2 krople różanego i 2 krople neroli. Te, u których przeważa kapha, mogą użyć oleju z 5 kroplami esencji z pomarańczy, 2 kropli bergamoty i 2 kropli olejku lawendowego.  Generalnie dla waty dobre będą olejki: z palisandra, rumiankowy, lawendowy, cytrynowy, szałwiowy i ylang ylang. Dla pitty: z lawendy, róży, rumianku, drzewa sandałowego, szałwi, bodziszka i jaśminu. Dla kaphy natomiast olejki: z bergamoty, szałwi, bodziszka, pomarańczy, jaśminu i róży.