fbpx
Osoby o typie konstytucjonalnym wata są generalnie drobne w budowie, z wątłymi kośćmi i cienką ramą ciała. Charakteryzują się dużą elastycznością, ale niewielką siłą i wytrzymałością. Z wiekiem szybko sztywnieją, a ich stawy i kości podatne są na wszelkie zmiany patologiczne. Słaba cyrkulacja, sucha, zimna skóra i trzaskanie w stawach definiują nerwowy typ wata. Lękliwe osoby często przybierają postawę zamkniętej klatki piersiowej i skulonych pleców. Podatne są również na skoliozę. Summa summarum joga lub inna forma łagodnych ćwiczeń dla kręgosłupa jest im niezbędna do utrzymania zdrowia i budowania prawidłowej postawy.
Osoby o konstytucji wata mogą być zarówno najlepszymi jak i najgorszymi praktykami jogi. Jeśli utrzymują swoją elastyczność przez całe życie mogą cieszyć się z wielu dobrodziejstw, jakie daje joga. Muszą jednak zwracać dużą uwagę na swój kręgosłup i utrzymywać jego giętkość. 
Asany polecane osobom o konstytucji wata powinny kłaść nacisk na pracę z regionem miednicy i jelitem grubym, głównymi siedziskami waty oraz rozluźniać napięcie w rejonie bioder, dolnego kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Ćwiczenia powinny hamować tendencję waty do nadmiernej aktywności (zbyt wiele ruchu i rozciągania może powodować nadmierne napięcie więzadeł i utratę siły), ale jednocześnie stopniowo i miarowo wzmagać ruch i przepływ prany w miejscach usztywnionych. Najlepsze są dla osób o konstytucji wata asany siedzące, szczególnie te, które kładą nacisk na tworzenie silnego dolnego brzucha i opanowanie apana waty, przyczyniając się spokoju w jego obrębie. Wata ma tendencję do akumulowania się w kręgosłupie, czyniąc go sztywnym, stąd dobre są wszystkie wygięcia kręgosłupa w różne strony: ruchy skrętne powodują usunięcie nadmiaru wata z systemu nerwowego (ale służą dobremu tylko pod warunkiem odpowiedniego długiego oddechu), zgięcia do przodu przynoszą natychmiastowe wyciszenie i spokój redukując nadmierną wata. Wygięcia do tyłu doskonale redukują wata, ale muszą być wykonywane łagodnie i powoli. Prawidłowo wykonane, wzmacniają poczucie ześrodkowania i rozgrzewają, balansując apanę w jelicie grubym. Pozycje stojące, podkreślające siłę, stabilność i spokój są również polecane, szczególnie te, które wzmacniają równowagę – aby im sprostać osoby o dominacji wata muszą rozwinąć w sobie cierpliwość i koncentrację. 
Osoby tym typie konstytucyjnym nie powinny kończyć praktyki nagle i śpiesząc się, rozmyślając nad tym, co za chwilę powinny zrobić – krótki odpoczynek i relaks po ćwiczeniach są wręcz nieodzowne. 
Słowa kluczowe w praktyce: spokojne, powolne, wyrównane, gruntujące, wzmacniające i stałe
Asany:
• Pozycje siedzące: lotos, lew, diament (vajrasana), virasana
• Powitanie słońca wykonywane powoli i świadomie
• Pozycje stojące: drzewo (vrksasana), trójkąt (trikonasana), wojownik (virabhadrasana), brama (parighasana) i wszystkie stojące zgięcia w tył
• Pozycje przewrócone: viparitakarani
• Kobra i świerszcz praktykowane z dużą ostrożnością
• Zgięcia do przodu, szczególnie janu sirsasana i paschcimottanasana
• Pozycje embrionalne: żółw (kurmasana), parivrtta janu sirsasana, napasana