fbpx
Wybór odpowiednich asan dla kombinacji podwójnej dosha może być dość trudny, ponieważ musisz skupić się na asanach i stylu praktyki, który odnosi się do cech obu przeważających dosz. A to nie jest proste jeśli w twoim prakriti znajdują się energie o przeciwstawnych właściwościach. Zaczniemy dziś od najprostszej dla mnie osobiście kombinacji, czyli pitta – kapha.
Oczywiście najważniejsze jest, byś słuchał swojego ciała i w przypadku kiedy czujesz, że za mocno podrażniasz pittę postępuj zgodnie z zaleceniami dla tego typu, jeśli natomiast zaczyna przeważać nienaturalna kapha podążaj za wskazówkami jej balansowania poprzez jogę i inne formy aktywności. Ważne jest, by twoja rutyna jogi była umiarkowanie intensywna (im więcej kaphy tym intensywność może być większa) i charakteryzowała się płynnością pozycji i wytrzymałością w asanach. Ponieważ pitta koncentruje się w obszarze brzucha a kapha w obszarze klatki piersiowej, regularna praktyka powinna obejmować przede wszystkim ćwiczenia, które rozciągają się i zwiększają ciśnienie w okolicy brzucha i klatki piersiowej (np. asany stojące ze skrętami, pozycje odwrócone, ale wykonywane przez krótki czas by nie podrażniać pitty).

Główne asany polecane dla tego typu:
Surya Namaskar (Powitanie Słońca), Trikonasana (Trójkąt), Ustrasana (Wielbłąd), Bhujangasana (Kobra), Setu Bandhasana (Most), Dhanurasana (Łuk), Adho Mukha Svanasana (Pies skierowany w dół) i Chandra Namaskar (Powitania Księżyca), Matsyasana (Ryba) i Simhasana (Lew).