Ajurweda przekazuje wskazówki jak jeść, by cieszyć się zdrowiem i czerpać maksymalne korzyści ze spożywanych pokarmów. Porady te zasadniczo nie odbiegają od standardów wyznaczanych przez nowoczesną dietetykę. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej:
– kiedy jesz skup się na jedzeniu a nie na oglądaniu telewizji, szukaniu czegoś w necie, czytaniu czy jakiejkolwiek innej absorbującej czynności – całą uwagę poświęć posiłkowi.
– zjedz tylko tyle ile mieści się w twoich dwóch garściach – tak mówią ajurwedyjskie księgi…. jak dla mnie to trochę za mało:) Ważne jest, żeby nie zapełniać całego żołądka, a pozostawić trochę miejsca na procesy trawienne. Po posiłku powinieneś się czuć pokrzepiony, a nie ociężały:).
– podczas i po posiłku nie pij zimnych napojów – ugasisz ogień trawienny.
– twoja dieta powinna być zrównoważona i powinna zawierać wszystkie sześć smaków
– podczas wyboru pokarmów kieruj się swoimi potrzebami. Apetyt na pewne pokarmy sygnalizuje, czego brakuje twojemu organizmowi. Ochota na szkodliwe produkty wynika z niewłaściwych przyzwyczajeń lub gdy organizm zatracił równowagę.
– unikaj alkoholu, napojów stymulujących, gazowanych i czekolady, lodowatego jedzenia – wszystko to osłabia siłę trawienia.
– gotuj i piecz bez miodu! Podgrzany miód wytwarza toksyny.
– raz przygotowane jedzenie nie nadaje się do odgrzewania – gotuj tyle, ile zjesz na jeden posiłek.
– zwracaj uwagę na świeże, pełnowartościowe i naturalne pożywienie.
– jedz zawsze apetycznie przyrządzone potrawy – pożywienie powinno zaspokajać potrzeby wszystkich zmysłów.
– gotuj z miłością i radością a wszystko, co przyrządzisz będzie pełne dobrej energii:)